Bölümümüzde Sinyal İşleme, Kontrol ve Kestirim Kuramı, Haberleşme, Elektronik Tasarım ve Elektromanyetik Alanlar gibi farklı birçok uzmanlık alanında ulusal ve uluslararası projeler yürütülmekte olup; bu projelerde temel araştırmaların yanı sıra özel sektöre yönelik işbirlikleri oluşturmak adına uygulama çalışmaları da yapılmaktadır.

Bugüne değin projeler kapsamında işbirliği yapmış / yapmakta olduğumuz kurum ve kuruluşlar arasında ASELSAN A.Ş., HAVELSAN A.Ş., ROKETSAN A.Ş., GATE Elektronik A.Ş., STM A.Ş., HAVELSAN EHSİM, Kale Havacılık A.Ş., Dirisoft Bilgi İletişim Ltd. Şti., BilgiBiz Ltd. Şti., E.D.Y. Ar-Ge Hizmetleri Ltd. Şti., TR Teknoloji Ltd. Şti. gibi kuruluşlar bulunmaktadır.

Bölümümüzde tamamlanmış / halen yürütülmekte olan araştırma projelerimizden bazıları aşağıda sunulmaktadır:

ESDGarm: Elektrostatik Yük Boşalımı Engelleyici Giysi Geliştirme Projesi

“Elektrostatik Yüklerin Sebep Olduğu Kazalara Son!…”

Günlük hayatta sık karşılaştığımız ve bilhassa el sıkışırken bizleri rahatsız eden Elektrostatik Yük Boşalımı olayı, elektronik sektöründe devrelerin ve cihazların henüz üretim aşamasındayken bozulmasına yol açmaktadır. Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenerek Romanya Tekstil Enstitüsü ve Iasi Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen bu projede, üzerinde elektrostatik yük barındırmayarak bu şekildeki kazaları engelleyen teknisyen önlükleri geliştirilmiştir. Söz konusu önlüklerin yük boşaltma özelliklerine dair analizler ve ölçümlemeler, bölümümüzde yapılmıştır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

3DShields: Elektromanyetik Kalkanlama Özellikli Kumaş Geliştirme Projesi

“Elektromanyetik Kirliliğe Perde Çekiyoruz!…”

Günümüzde cep telefonları, baz istasyonları, kablosuz modemler vb. cihazlar, sürekli dalgalar oluşturarak etrafımızda elektromanyetik kirliliğe yol açmaktadır. Söz konusu dalgaların insan sağlığına olası zararları henüz tam ve net olarak ortaya konulmamış olsa da bu tür dalgaları engelleyecek yapıların tasarımı ve üretimi büyük önem kazanmıştır. Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenerek Romanya Tekstil Enstitüsü ve Iasi Teknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen bu projede, elektromanyetik dalgaları arka taraflarına geçirmeyen “kalkan” özellikli kumaşlar geliştirilmiştir. Özellikle gebelik esnasında fetus ve anne sağlığına korumaya yönelik olarak geliştirilen bu kumaşların kalkanlama özelliklerine dair analizler ve ölçümlemeler, bölümümüzde yapılmıştır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

ASTEMO: İleri Düzey Elektromanyetik Cihaz Geliştirme Projesi

“Süper İletkenlerle Manyetik Enerji Depoluyoruz!…”

Süper iletken yapılar, yüksek hızlı trenlerden enerji sektörüne çok farklı uygulama alanları bulmaktadır. Türkiye-Romanya Uluslararası İkili İşbirliği Programı kapsamında TÜBİTAK ve Romanya Ulusal Bilim Ajansı UEFISCDI-ANCS tarafından desteklenerek Bükreş Politeknik Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen bu projede süper iletken tabanlı manyetik enerji depolama cihazının yanı sıra birçok özgün tasarım yapılmıştır. Tasarlanan cihazların performans optimizasyonuna yönelik yazılımlar, bölümümüzde geliştirilmiştir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

HUGO: Hava Unsurlarına Yönelik Görev Planlaması ve Optimizasyonu

“Silahlı Kuvvetlerimizin Görev Planlaması Bize Emanet!…”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Barış Kartalı (Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı), Meltem (Deniz Karakol Uçağı) ve kargo uçaklarının günlük icra edeceği görevleri planlayarak en uygun uçuş rotalarını hesaplayan algoritmalar ve bilgisayar yazılımları, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile HAVELSAN A.Ş. tarafından desteklenen bu proje kapsamında bölümümüzde geliştirilmiştir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

GİGA: Grafik İşlemci Birimlerinde Genel Atama Problemleri

“Bilgisayarlardaki Ekran Kartları Atıl Kalmasın!…”

Gerek sinema, gerekse oyun endüstrisindeki gelişmelerden ötürü kişisel bilgisayarların içerisinde bulunan ekran kartlarındaki işlemciler (GPU’lar), günümüzde neredeyse bilgisayarların merkezi işlemcileri (CPU’lar) kadar yüksek işlem kapasitesine ulaşmıştır. Bilgisayarda herhangi bir oyun oynanmadığı veya film seyredilmediği zaman atıl kalan ekran kartı işlemcilerinin, bilgisayardaki diğer işlerin gerçekleştirilmesine yönelik kullanımı bu projenin ana konusudur. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile HAVELSAN A.Ş. tarafından desteklenen bu proje kapsamında, ekran kartları üzerindeki GPU işlemcilerinde birçok karmaşık matematiksel problemin çözülebildiği, bölümümüz araştırmacıları tarafından gösterilmiştir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Çift Periyodik Yapılar

“Radara Yakalanmayan Uçaklar ve Gemiler Artık Mümkün!…”

Radarlara yakalanmayan “hayalet” uçakların kaplamalarında kullanılan malzemelerin geliştirilmesi, son yıllarda üzerinde sıklıkla çalışılmakta olan bir konudur. Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Koordinatörlüğü tarafından desteklenen bu projede, uçakların radara yakalanmamasını sağlayan kaplama malzemeleri ve boyalar geliştirilmiştir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Metamalzemeler

“Görünmezlik Artık Hayal Değil!…”

Radarlara yakalanmayan “hayalet” uçaklardan sonra, bilim kurgu filmlerindeki gibi cisimleri tamamen görünmez kılan zırh ve pelerinlerin yapılması da teknolojik olarak artık mümkün hale gelmiştir. Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve Fizik Mühendisliği Bölümümüzle ortaklaşa geliştirilmekte olan bu projede, metamalzeme olarak adlandırılan görünmezlik zırhları ve pelerinleri geliştirilmektedir.

 ——————————————————————————————————————————————————————————-

Akıllı Elektrikli Araç Bataryası

“Elektrik Aracınızın Bataryası Bize Emanet!…”

Elektrikli araçlarda bataryanın ne zaman şarj edilmesi gerektiğinin belirlenmesi, ekonomik açıdan çok önemli bir husustur. Ne zaman şarj edilmesi gerektiğini kendi kendine hesaplayan akıllı bir batarya sisteminin geliştirilmesi, bu projenin ana konusudur. TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmekte olan bu proje, Kimya Mühendisliği Bölümümüzle ortaklaşa yürütülmektedir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Frekans Atlamalı Telsiz Ailelerinde Frekans Planlaması

“Frekans Atlarken Aman Dikkat!…”

Frekans atlamalı telsizler, düşmanların casus dinleme veya karıştırma yapmasına engel olmaya yönelik askeri sistemlerdir. Kullanılan frekansın dost unsurlarca bilinen, ancak düşmanlar tarafından tespit edilemeyecek şekilde belirli bir düzen içerisinde değiştirilmesi esasına dayanan “frekans atlama tekniği”, birçok farklı hususun göz önünde bulundurulmasını gerektirir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ASELSAN A.Ş. tarafından desteklenen bu proje kapsamında, ASELSAN’ın frekans atlamalı telsizlerinin frekans tahsis algoritmaları bölümümüzde geliştirilmektedir.

 ——————————————————————————————————————————————————————————-

Jeofizik Yöntemlerle Ters Çözümler

“Yer Altında Gizli Saklı Bir şey Kalmasın!…”

Yer altı ölçümlemeleri ve bunlara ilişkin çözümlemeler, fay hatlarının, maden cevherlerinin, arkeolojik kalıntıların tespitine yönelik olarak gerçekleştirilen önemli faaliyetlerdir. Jeofizik Mühendisliği Bölümümüz ile ortaklaşa yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bu proje kapsamında, yer altı radarlarından gelen ölçümlere dayalı olarak çok hızlı çözümlemelerle yer altının görüntülerini çıkaran yazılımlar geliştirilmektedir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

GSM Tabanlı Pasif Radar Geliştirilmesi

“Size Göre Cep Telefonu Sinyali Bize Göre Radar Sinyali!..”

Radar mantığında bir hedefin tespit edilebilmesi için elektromanyetik bir yayılım yapmak ve bu yayılımın çarptığı hedeften dönen sinyalin işlenmesi gerekir. Halbuki tespit yapmak için mutlaka sizin bir yayılım yapmanıza gerek yoktur, radyo/tv sinyalleri, cep telefonu baz istasyonu sinyalleri gibi hali hazırda yapılan yayılımlar da bu amaçla kullanılabilir. Ankara Üniversitesi ve TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında kesintisiz mobil iletişim için cep telefonu operatörleri tarafından yapılan yatırım kullanılarak bir pasif radar sistemi geliştirilmektedir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Hassas Konum Belirleme Algoritmaları Geliştirilmesi

“Helikopter Pilotları için Görmeden Uçmak Artık Mümkün!…”

Alçaktan uçma kabiliyetine sahip helikopterler için en büyük problem gece ve sisli hava gibi görüş mesafesinin kısıtlı olduğu durumlarda uçuşun mümkün olmamasıdır. STM firmasıyla ortak olarak yürütülen bu proje kapsamında helikopterlerde bulunan radar ve barometrik altimetrelerin ölçümleri sayısal yükseklik haritası verileri ile kaynaştırılarak hassas olarak helikopterin konumunu belirlemeyi mümkün kılan algoritmalar geliştirilmiştir. Geliştirilen bu algoritmalar STM firmasının geliştirdiği sayısal harita ile birlikte kullanıldığında görmeden uçmayı minimum riskle mümkün kılmaktadır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Hava Savunma Radarı İçin Takip Algoritmaları Geliştirilmesi

“Memleketin Hava Savunmasına bizimde Tuzumuz Var!…”

ASELSAN’ın geliştirip Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırdığı ileri teknoloji ürünü hava savunma radarlarında Ankara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde geliştirilen hedef takip algoritmaları koşmaktadır. Hedef takip algoritmaları radar tarafından tespit edilen bir hedefin tüm geçmişinin kayıt altına alınmasını ve daha sonraki yörüngesinin tahmin edilerek radar sisteminin o yöne yönlendirilmesini sağlar.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Radar Plot Çıkarma Kartı Geliştirilmesi

“Gemilerimiz Daha Modern Daha Dijital!…”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan gemilerin modernizasyonu kapsamında gemilerin gözleri olan radarların dijital kabiliyetler kazanması için geliştirilen kartların sinyal işleme algoritmaları Ankara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde ortaya konmuştur. ESDAS firması tarafından yürütülen projede bölümüzün katkıları ile gemilerimizin görüş kabiliyetleri arttırılmıştır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Yön Ölçümlerinin İyileştirilmesi

“Artık Yön Duygunuz Daha Hassas!…”

ASELSAN’ın geliştirdiği ve ülkemizin teknoloji envanterine kazandırdığı yön bulma sistemlerinde başarım iyileştirilmesine yönelik çözümler Ankara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde ortaya konulmuştur. Elektromanyetik temellere göre elde edilen yön bilgisinin son sinyal işleme ile daha hassas hale getirilebilmesi için hedef takip tekniklerinden faydalanılmıştır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Organik Alan Etkili Transistörlerde Güç Tüketiminin Azaltılması

“Artık Transistörler de Organik!…”

Transistörler anahtar olarak çalışan temel elektronik devre elemanlarıdır. Hâlihazırda kullandığımız transistörler silikon temellidir ve bilgisayarlarımızın işlemcilerinde bir milyardan fazla transistör yer almaktadır. Bu projede yeni bir teknoloji olan organik transistörlerin üretimi gerçekleştirilip silikon bazlı transistörler ile yarışabilmesi için güç tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

——————————————————————————————————————————————————————————-

“Ankara Elektrikli Ev Aletleri Teknolojilerinde Enerji Verimliliği Araştırma Merkezi”Türkiye’de Enerji Verimli Ürünlerin Piyasa Dönüşümü Projesi (EVÜDP) Hibe Programı’nın katkılarıyla kurulmuştur. EVÜDP Hibe Programı; Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) finansal desteği ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte yürütülmektedir.
enerjiver3 enerjiver1 enerjiver2

——————————————————————————————————————————————————————————-

isahocaproYüksek Duyarlıklı Bio-Kimyasal Fiberoptik Algılayıcıların Araştırılması ve Üretilmesi Projesi

“Fiberoptik lifler üzerinde ışıkla çalışan sensörler üretiyoruz! ….   “

Elektriksel, kimyasal ya da bio-kimyasal çalışan sensörlerin yapabileceği ölçümleri fiberoptik lifler kullanarak ışık hızında ölçümler yapabilir miyiz? TUBİTAK 3001 Proje kapsamında desteklenerek yürütülen bu projede, insan saçı kalınlığındaki fiber lifleri birkaç mikrometrelik çap genişliğine incelterek optik kırınım ölçerler geliştirme çalışıyoruz. Çalışmalar, Bilgisayar Laboratuvarında simülasyon ve Optoelektronik laboratuvarında üretim çalışmaları şeklinde iki koldan yürütülmektedir.

——————————————————————————————————————————————————————————-

Geçmiş yıllarda gerçekleştirilen projelerimizden….

  • Uzak Mesafeli Görüntü Algılama Sistemleri İçin Görüntü Kalitesi Arttırılması, AÜIPG-1999-201
  • Çok Düşük Veri Hızlarında Konuşma Kodlama, AÜSPG-2000-101
  • Developing an Improved Performance Probabilstic Multihypothesis Tracker (PMHT) For Tracking
    Target(s) in Clutter, NATO Research and Technology Agengy
  • Double-ended Transmitter Tracking For Free Space Optical Communication Between Mobile Terminals, The British Council
  • Yayılı İzge Teknikleri Kullanılarak Bir Kablosuz Yerel Alan Ağı Tasarımının Gerçekleştirilmesi, TUBİTAK
  • Ankara Üniversitesi İletisim ve Bilgi Teknolojileri Tasarim ve Uygulamalari, Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu
  • Free-Space Optical communication Between Mobile Terminals, NATO Research and Technology Agengy
  • Investigation of Environmental Effects on Radio Transmitter Identification Systems, NATO Research and Technology Organization