Bölüm Koordinatörleri

  • Doç. Dr. Asım Egemen Yılmaz
  • Dr. Öğr. Üyesi Ö. Tolga Altınöz

Bölümümüz başta ERASMUS+ olmak üzere Farabi, Mevlana gibi öğrenci değişim programlarına katılmış olmakla birlikte her yıl öğrencilerine yurtdışı deneyimi ve öğrenci değişim programlarına katılma fırsatı sunmaktadır.

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. (Anlaşmalı ülke,  üniversiteler listesi ve anlaşmalar için tıklayınız, formlar için tıklayınız.)

Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki üniversiteler arasında bir dönem (Sadece Güz Dönemi) ya da bir yıl (Güz+Bahar Dönemi) öğrenci hareketliliğine olanak sağlayan bir programıdır.Değişim, bireyin sosyal becerilerini geliştirmekle beraber güçlüklerle mücadele etme tecrübesini de oluşturur. Yeni bir çevre ve arkadaş grubu kurarken iletişim becerilerinde de belirgin gelişmeler yaşanır. Farklı akademisyen ve farklı bir ekolde eğitim alma şansı yanında üniversitendeki arkadaşlarına göre daha farklı bilgi ve becerilere sahip olmanı sağlar. Vizyonun gelişir. YÖK, Farabi Değişim Programına katılan öğrencilere karşılıksız olarak burs vermektedir. (Farabi programına katılan üniversiteler listesi ve anlaşmaları için tıklayınız, formlara ulaşmak için tıklayınız.)

yabanciOgrencimüg1“Ben Uludağ mügeÜniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden bu yıl mezun oldum.3.sınıftayken Farabi Değişim Programı’yla Güz ve Bahar olmak üzere 1 yıl Ankara Üniversitesi’nde öğrenim gördüm.Bu programdan yararlanmadaki asıl amacım Ankara’da yaşayan ailemin yanında olabilmekti.Fakat program bana bu amacın yanı sıra birçok katkıda bulundu.Başta danışmanım Asım Egemen Yılmaz hocam olmak üzere tüm hocalarım ve arkadaşlarım bana çok destek oldular.Aldığım teknik seçmeli derslerle de iş hayatına özellikle de Ankara’daki iş yaşamına dair birçok şey öğrendim,güzel bir çevre edindim.Program bitmesine rağmen hala bana yardımlarını esirgemeyen,iletişim halinde bulunduğum Kaya Yazgan hocam ve Alparslan Kuloğlu hocama da çok teşekkür ediyorum.Arkadaşlar benim için artıları eksilerinden fazla olan bir yıldı.Size de hayatınıza renk katmak ve kendinizi kanıtlamak için verilen bu fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ederim.”

Müge Öner,2013-2014,Bursa.

Erasmus+ Programı öğrenci hareketliliği üniversite öğrencilerinin yurtdışında Avrupa Ülkelerinde bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmeleri veya yurtdışında bir şirkette veya herhangi bir kurum/kuruluşta staj yapmalarını kapsayan program olup bölümümüz öğrencileri de bu hareketliliğe katılabilmektedir. Öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 (3-12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahip olurlar. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Seçilen öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz (“0″ hibeli) Erasmus öğrencisi” olarak Erasmus öğrencisi olabilirler. Bir öğrenci Erasmus öğrenim ve/veya staj hareketliliği faaliyetinden her bir öğrenim kademesinde (lisans, yüksek lisans, doktora) toplamda 12 aya kadar yararlanabilir. Staj hareketliliği hibesi alınması öğrenim hareketliliği hibesi alınmasına engel değildir. Katılma şartları, hibeler, süre bilgileri AB Eğitim Programları Koordinatörlüğü web sitesinde yer almaktadır. (Üniversitemiz ERASMUS anlaşmaları güncel listesine erişmek için tıklayınız, formlara ulaşmak için tıklayınız.)

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Çek Cumhuriyeti Brno Brno University of Technology
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Hırvatistan Zagreb University of Zagreb
Elektrik-Elektronik Mühendisliği İtalya Roma Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Polonya Bielsko Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku- Biala
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Polonya Krakow AGH University of Science and Technology

 

10603268_10152372774833353_5162663686009268451_n

Erasmus Yaz okulu bitimi, Leece, İtalya